ثبت سفارش

قوانین و مقررات

سوالات متداول

چگونه برای آزمون تیزهوشان جمع بندی کنیم؟

چرا کلاس‌های جمع‌بندی از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند؟

ماه‌های پایانی برای داوطلبان تیزهوشان  ارزش بسیار زیادی دارند. درمیان این ماه‌ها، خرداد که ماه  پایانی است از اهمیت بالاتری برخوردار است. اهمیت فوق العاده این ماه‌ها بدین خاطر است که داوطلبان تیزهوشان باید به مرور و جمع بندی مطالبی بپردازند که طی دوران آمادگی برای آزمون سراسری آن ها را مطالعه نموده اند. بسیاری از داوطلبان در این ماه‌ها ناامید می شوند و این باعث می‌شود تا حرکتشان را کند یا متوقف کنند؛ بالعکس نتایج بسیاری از داوطلبان طی در سال های گذشته (در آزمون‌های آزمایشی موسسه) در ماه‌ خرداد  به شکل معجزه آسایی تغییر کرده است. بنابراین اگر ماه‌ خرداد  را جدی بگیریم و دروس را به روش صحیح جمع بندی کنیم به بخش قابل توجهی از اهدافمان دست پیدا خواهیم کرد.
 
 
دوره تیزهوشان
دوره تیزهوشان
 

کدام روش جمع بندی برای تیزهوشان  بازدهی بهتری دارد؟

برای اینکه بتوانید جمع بندی تخصصی تیزهوشان  را داشته باشید باید با مراحل جمع بندی آشنا شده و یاد بگیرید که زمانبندی مناسبی برای هر مرحله داشته باشید. جمع بندی در سه مرحله انجام می‌شود که مرحله اول دریافت، مرحله دوم تثبیت و مرحله سوم تسلط می‌باشد. باید این نکته را هم در نظر بگیرید که هدف هر مرحله با مرحله دیگر متفاوت است و از این رو کارهایی که در هر مرحله انجام می‌دهید نیز با مراحل دیگر فرق خواهد داشت.

 

مرحله اول: دریافت

مرحله اول همانطور که از نامش پیداست مربوط به درک مطالب و دریافت مفاهیم است. پس هدف شما از این بخش آشنایی کلی با مطالب می‌باشد. یکی از تمرین‌هایی که می‌توانید انجام دهید تست زنی است و باید سعی کنید سرعتتان را در این مرحله بالا ببرید تا تست‌های متنوعی حل کنید. در این مرحله جمع بندی برای تیزهوشان به معنای حقیقی انجام نمی‌شود، بلکه فقط شما باید روی دریافت مطالب تمرکز کنید.
 

مرحله دوم: تثبیت

تثبیت، مرحله دوم جمع بندی تیزهوشان  می‌باشد. هدفی که در این مرحله باید برای خود مشخص کنید این است که ۷۰ درصد مطالبی که در بخش قبل و در مرحله دریافت یاد گرفته‌اید در این مرحله باید در ذهن شما تثبیت شود.
به این موضوع مهم هم توجه کنید که مرحله تثبیت مهم‌ترین مرحله برنامه‌ریزی برای جمع بندی تیزهوشان می‌باشد و شما باید ۵۰ درصد از زمانی که برای تیزهوشان قرار است تخصیص دهید را به این مرحله اختصاص داده و با دقت و تمرکز بالایی به تثبیت مطالب خوانده شده بپردازید. شما می‌توانید از کتاب‌های کمک درسی و تست زدن با سرعت کمتر و دقت بالاتر برای تثبیت مطالب استفاده کنید.

مرحله سوم: تسلط

آخرین مرحله‌ای که می‌توان در جمع بندی تیزهوشان از آن نام برد مرحله تسلط است. در این بخش هدف گذاری شما باید این باشد که با بالاترین سرعتی که می‌توانید داشته باشید تست بزنید. به طور معمول شما باید از تست‌های جامع در این مرحله استفاده کرده و سعی کنید سرعتتان را بالا برده و در زمان مشابه با زمان تیزهوشان که حدود  یک ساعت و نیم  می‌باشد مشغول تست زنی شوید.

رویکرد و شیوه مطالعه شما برای موفقیت در جمع بندی تیزهوشان  بسیار مهم است. سعی کنید برای مرحله اول از کتاب‌های  مارکوپولو دروس تیزهوشان  برای طبقه‌بندی مطالب استفاده کرده و هدف را تسلط روی مطالب می‌باشد و از طرفی تست های پر تکرار آزمون تیزهوشان رو بشناسیم.

اهمیت دوره جمع بندی برای تیزهوشان در چیست؟

جمع بندی تیزهوشان به این معنی است که اطلاعات را در ذهنتان به صورت کاملاً مرتب و دسته‌بندی شده شکل دهید به گونه‌ای که دسترسی به اطلاعات برای شما بسیار راحت شود. ممکن است شما به عنوان یک داوطلب تیزهوشان ساعت‌های زیادی را به مطالعه گذرانده باشید اما نتوانید از مطالبی که خوانده‌اید برای پاسخدهی به سوالات استفاده کنید. در این صورت تمام تلاش‌ها و زحمات شما به هدر خواهد رفت و اینجاست که اهمیت جمع بندی تیزهوشان  خودش را نشان می‌دهد.

نمونه سوالات تیزهوشان ششم
نمونه سوالات تیزهوشان ششم

یکی از مهمترین و طلایی‌ترین روزهایی که یک دانش آموزان  می‌تواند آزمون تیزهوشان رو  پشت سر بگذارد زمان‌هایی است که به جمع بندی اختصاص می‌دهد. زیرا تاثیری که جمع بندی می‌تواند در نتیجه آزمون بگذارد بسیار سرنوشت ساز خواهد بود. به هیچ وجه دوره جمع بندی را دست کم نگیرید و سعی کنید با یک مرور و جمع بندی مناسب آشفتگی‌های ذهنی و درسی خود را سر و سامان داده و به بالاترین بازدهی خود برسید.

یکی از بهترین زمان‌هایی که می‌توانید برای جمع بندی از آن استفاده کنید خرداد  ماه است و شما می‌توانید جمعبندی خرداد  برای موفقیت در تیزهوشان  را از همین الان برنامه‌ریزی کنید.

 
 

اصولی که باید برای جمع بندی مد نظر قرار دهید

اگر بخواهیم تیزهوشان را به یک ماراتن تشبیه کنیم جمع بندی نقطه پایان آن ماراتن خواهد بود. شما باید سعی کنید تا آخرین لحظه با تمام توان در این مسیر پیش بروید تا بتوانید قبولی  دلخواه خود را کسب کرده و در مدرسه مورد نظرتان پذیرفته شوید. به همین دلیل است که باید در جمع بندی تیزهوشان نکاتی را رعایت کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

خواندن مطالب جدید ممنوع

یکی از مهمترین مواردی که باید برای جمع بندی تیزهوشان مد نظر قرار دهید این است که در این زمان باقیمانده سراغ خواندن مطالب جدید نروید و سعی کنید مطالبی که از قبل خوانده‌اید را به خوبی مرور نموده و تسلط خود را روی این موارد بالا ببرید.شما باید تا می‌توانید تست‌های مربوط به این مطالب را حل کنید و سعی کنید پاسخنامه سوالات را به خوبی بخوانید تا تمام نکات مهم را یاد بگیرید.


دوره تیزهوشان
دوره تیزهوشان

بهبود نقطه ضعف هایتان را جدی بگیرید

با توجه به اینکه زمان باقیمانده تا تیزهوشان کم است باید بهترین مدیریت زمان را داشته باشید. برای این کار روی یک مطلب خاص تمرکز نکنید بلکه سعی کنید نقطه ضعف‌هایتان را از طریق حل تست‌ها پیدا کنید. سپس می‌توانید به جزوات و کتب منبع خود مراجعه کرده و روی آن مبحث به خصوص مطالعه کنید.

طراحی نقشه ذهنی

برای اینکه بتوانید جمع بندی تیزهوشان را به بهترین شکل ممکن انجام دهید از نقشه ذهنی استفاده کنید. برای این کار می‌توانید مطالب هر درس را به صورت یک نقشه ذهنی درآورده و با کمک حافظه تصویری بخش زیادی از مطالب را به حافظه بلند مدت خود بسپارید. به این شکل یادآوری مطالب بسیار ساده‌تر خواهد شد.

در آزمون های کشوری شرکت کنید

برای اینکه بتوانید یک شبیه‌سازی خوب از شرایط تیزهوشان  داشته باشید و استرس خود را هم مدیریت کنید در آزمون‌های هماهنگ کشوری شرکت کنید. به این صورت هم یاد می‌گیرید که چطور در یک مدت زمان مشخص به سوالات پاسخ دهید و هم رتبه حدودی خود را متوجه خواهید شد. همچنین این کار به شما این امکان را می‌دهد تا نقاط ضعف و قوت خود را به خوبی مشخص کنید. که یکی از پیشنهاد های ما به شما آزمون های هجده قدم می باشد .

کی جمع بندی را شروع کنیم؟

بسیاری از دانش آموزان فکر می‌کنند که امکان شروع تیزهوشان وجود ندارد اما باید به شما بگوییم که شما می‌توانید از همین الان شروع کرده و خودتان را برای تیزهوشان آماده کنید. و خیلی از دانش آموزانی که برای آزمون مدارس تیزهوشان تلاش میکنن اصلا با اصطلاح جمع بندی آشنا نیستن،  یکی از راه‌هایی که می‌تواند در این زمینه کمک بسیار زیادی به شما نماید شرکت در کلاس‌های جمع بندی و نکته و تست که توصیه من به شما ها دوره راند آخر موسسه ویراتیچ  می‌باشد. اگر اراده و پشتکار قوی داشته باشید می توانید از همین زمان باقیمانده استفاده کرده و با مرور درس‌ها قبل از تیزهوشان خودتان را برای این آزمون بزرگ کشوری آماده کنید.

اگر سوال دارید که بهترین زمان برای جمع بندی چه زمانی است باید به شما بگوییم شما می‌توانید برای جمع بندی کنکور در سه ماه یک برنامه‌ریزی خوب و اصولی بریزید. منابع مختلفی برای جمع بندی وجود دارد و خلاصه نویسی و تست زنی نیز جزو مهم‌ترین مواردی است که باید مد نظر داشته باشید.

حل سوالات سال‌های گذشته تیزهوشان می‌تواند یک روش بسیار مناسب برای جمع بندی به شمار بیاید. شما می‌توانید با کمک مشاوران زبده موسسه ویراتیچ  با بهترین روش برنامه ریزی برای جمع بندی آشنا شوید. به این شکل یک برنامه خوب و منسجم متناسب با استعدادها و توانایی‌های خودتان خواهید داشت. البته جمع بندی تیزهوشان  در یک ماه نیز روش دیگری است که گروهی از داوطلبان از این مدت ۳۰ روزه برای جمع بندی استفاده می‌کنند.

مزایای جمع بندی برای تیزهوشان
دانش آموزان  باید به این موضوع توجه کنند که مرور و جمع بندی تیزهوشان مزایای بسیار زیادی برای آنها به همراه خواهد داشت که در ادامه به این موارد اشاره کرده‌ایم.

برخورداری از عملکرد خوب در هنگام رویارویی با سوالات بین مبحثی
یکی از مواردی که جمع بندی تیزهوشان برای شما به همراه می‌آورد این است که شما یاد می‌گیرید چطور به سوالات بین مبحثی پاسخ دهید. سوالات بین مبحثی سوالاتی هستند که چند مبحث مختلف را شامل می‌شوند و شما باید با تسلط به همه آنها به یک سوال پاسخ دهید. وقتی ذهن شما مرتب شده باشد و دسته‌بندی درستی از مطالب در حافظه خود داشته باشید می‌توانید به سوالات بین مبحثی به خوبی پاسخ دهید.

رفع نقاط ضعف و مشکلات درسی
همانطور که گفته شد لازم نیست مبحث جدیدی را در زمان جمع بندی یاد بگیرید بلکه در روش صحیح جمع بندی تیزهوشان به این موضوع اشاره شده است که نقاط ضعف خود را پیدا کرده و آنها را برطرف کنید. همچنین لازم است نقاط قوت خود را هم شناسایی کرده و با تمرکز بر آنها عملکرد بهتری در این آزمون کشوری از خود نشان دهید.

 
 
 

بهبود آمادگی روحی و روانی

وقتی شما یک جمع بندی کلی روی تیزهوشان داشته باشید استرس شما کاهش پیدا می‌کند و این موضوع به شما کمک می‌کند تا بتوانید همه آنچه را که بلد هستید در سر جلسه امتحان به خاطر بیاورید.

جمع بندی شناور و زیگوراتی
یکی از روش‌های جمع بندی تیزهوشان جمع بندی شناور و زیگوراتی نام دارد که به جمع بندی هرمی نیز معروف است. دانش آموزانی  که به مباحث گذشته خود تسلط کافی دارند و از طریق مشاهده تراز آزمون‌هایی که در آن شرکت کرده‌اند به میزان تسلط خود اعتماد دارند می‌توانند از این روش جمع بندی در بازه ۳۰ تا ۴۰ روزه استفاده کنند. در حقیقت دانش آموزان می‌توانند از جمع بندی خردادماه برای روش زیگوراتی بهره بگیرند.

در این روش باید در وهله اول مباحثی که آن ها را مطالعه نکرده‌اید را مشخص کرده و مطالعه کنید تا مباحث هم سطح شوند. سپس باید یک دوره فشرده که بین ۱۰ تا ۱۵ روز می‌باشد را مشخص کرده و تست بزنید. سپس یک دوره ۲۵ روزه مشخص می‌کنید و هر روز را به مطالعه یک بخش یا مبحث اختصاص می‌دهید. این روش جمع بندی تیزهوشان برای همه دانش آموزان مناسب نیست.

انواع مختلف روش جمع بندی
اگر بخواهیم به لیست روش های جمع بندی تیزهوشان اشاره کنیم باید از روش‌های مختلفی از جمله روش جمع بندی سه روز یکبار، روش جمع بندی شناور، روش جمع بندی هرمی یا زیگوراتی، روش جمع بندی تست محور  نام برد. از بین روش های تکنیکی جمع بندی برای تیزهوشان شما باید روشی را که برای شما مناسب‌تر می‌باشد را انتخاب کنید.
روش جمع بندی سه روز یکبار
در این روش جمع بندی سه روز در نظر گرفته شده و هر روز به دو نیم روز تقسیم می‌شود. در نیمروز اول یک تیزهوشان مشابه با تیزهوشان  برگزار شده و دانش آموز در آن شرکت می‌کند. سپس در نیمه دوم روز اول پاسخ سوالات به صورت تشریحی بررسی می‌شود. در چهار نیم روز باقیمانده سایر دروس تخصصی بررسی شده و تست زنی و خلاصه نویسی انجام می‌شود. در دوران جمع بندی تیزهوشان شما می‌توانید از هر یک از این روش‌ها استفاده نمایید.
روش جمع بندی شناور
در این روش ابتدا یک آزمون تعیین سطح انجام می‌شود و به این وسیله نقاط ضعف و قوت داوطلب مشخص می‌گردد. در ادامه مباحث به سه دسته تقسیم می‌شود که شامل مباحث با تسلط کامل، تسلط کم و مطالعه نشده است. در اولین قدم مباحث مشخص شده در بخش تسلط کامل مورد بررسی قرار گرفته و تثبیت می‌شوند و سپس به سراغ دسته دوم رفته و در نهایت به سراغ مطالب مطالعه نشده می‌روید. گروهی از داوطلبان برای جمع بندی تیزهوشان از این روش استفاده می‌کنند.
روش جمع بندی تست محور
این روش جمع بندی تیزهوشان همانطور که از نامش پیداست بر پایه حل تست استوار است. البته خلاصه نویسی نیز بخش جدا نشدنی از این روش به شمار می‌رود. بررسی تست‌های مختلف مبنای این نوع جمع بندی را تشکیل می‌دهد. شما می‌توانید هر روز خود را به دو بخش یا مبحث اختصاص  داده و تست‌های آن را حل کنید.
توجه به نکات مهم در دوران جمع بندی تیزهوشان اگر بخواهیم به نکات مهم دوران جمع بندی تیزهوشان اشاره کنیم باید بگوییم که در درجه اول باید سعی کنید خونسردی خودتان را حفظ کنید و استرس نگیرید. هر روز قبل از شروع کار ۲۰ الی ۳۰ دقیقه را به مرور خلاصه نویسی‌های خود اختصاص دهید. همچنین سعی کنید که برنامه‌ریزی مشخص داشته باشید و زمان مشخص را به تست زنی درباره هر درس اختصاص دهید.
تست‌هایی که می‌زنید را تحلیل کنید و نقاط ضعفتان را پیدا کرده و برطرف نمایید. خواب منظم و کافی داشته باشید و به تغذیه خود نیز اهمیت بدهید. اگر در مورد نحوه جمع بندی تیزهوشان دچار مشکل هستید می‌توانید از دوره راند آخر  که در سایت ویراتیچ  قرار دارد که در پایین توضیحات آن قراردارد ، استفاده کنید. در نهایت شما با یادگیری و انجام نحوه جمع بندی صحیح تیزهوشان می‌توانید جایگاه خودتان را در این آزمون کشوری تا حد زیادی ارتقا دهید.
ویراتیچ پاتوق تیزهوشانی هاست!
با تهیه یک دوره ی راند آخر  به کلی  امکانات خفن با تدریس بهترین دبیران ایران دسترسی داری و این یعنی:
آنالیز و بررسی 10 هزار سوال تستی نکته‌دار با روش‌های تست‌زنی؛
آموزش نکات تستی و تیرهوشانی ، به‌شکل مبحث به مبحث و موضوع  به موضوع ؛
دسترسی به بانک تست‌های طبقه‌بندی شده از ساده تا دشوار؛
کالبدشکافی آزمون‌های تیزهوشان سال های  گذشته و جمع‌بندی تیزهوشان .
اینها فقط بخشی از کارهای دوره راند آخر می‌باشد ، اگه دوست داری بیشتر اطلاعات کسب کنی و مشاوران ما با شما تماس بگیرن فرم زیر را پر کن.

 
 
 
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان